7 otázek pro...

Rozhovor s Klárou Bílou o životní cestě k výrobě šperků

Romantické, ženské, nezaměnitelné. Tak popisuje Klára Bílá šperky, které vyrábí. Jak se k výrobě šperků dostala, ale i jak takový šperk vzniká, nám prozradila v tomto rozhovoru.

Co Vás přivedlo k výrobě šperků?

Už od mala jsem k tomu byla předurčená. Malovala jsem olejem, pracovala s keramikou a zkoušela první šperky. Vystudovala jsem umělecké gymnázium, ale až po absolvování Kulturologie na vysoké škole jsem dostala odvahu šperky nabídnout na trh. Začínala jsem ale pomalu. Neměla jsem žádné vybavení ani prostor. Vše jsem dělala v kuchyni na koleni, když usnuly děti. Osud tomu ale nejspíš chtěl a přiváděl mi do cesty lidi, kteří mi pomáhali získat směr, a pomalu jsem se začínala učit řemeslo. Začínala jsem s bižuterními materiály, ale měla jsem pocit, že zákazník si žádá něco, co vydrží po generace a je to udržitelné. Proto jsem začala koketovat se stříbrem. Na zlato jsem si tou dobou ještě vůbec netroufala.

Výrobu šperků jste přímo nestudovala. Jak jste přicházela na nové postupy?

Udělal jsem si kurz a učila se z tutoriálů na internetu. Pracovala jsem pro zlatnici, která mi pomohla pochopit základní techniky práce s kovem, a pořád jsem se ptala a posouvala se dál. Mraky věcí jsem pokazila, ale tím jsem se naučila nejvíc. Vše jsem se ale musela naučit sama. To za vás nikdo neudělá. Celý proces mi trval tak pět let s menšími odmlkami, kdy jsem se musela starat o děti. Každou volnou chvilku a korunu jsem investovala do zdokonalování se.

Popíšete nám proces vzniku nějakého šperku?

Vždy to začíná návrhem. Podle toho, o jaký design se bude jednat, navazuje technika, kterou šperk budu vyrábět. V zásadě se válcují plechy, profilují dráty, řeže se, tvaruje se, letuje, potom brousí, smirkuje, leští a čistí, případně rhodiuje nebo zlatí. Když vytvářím voskový model, stává se ze mě takový drobný sochař. To se odlije do kovu a postupuje se dál, od řezání po leštění. Výroba může trvat několik hodin nebo týdnů. Nakonec se hotový šperk musí opuncovat, nafotit a nahrát na web.

Které šperky vyrábíte nejraději a proč?

Nejraději mám prsteny a náušnice. Ze všeho nejvíc mám ráda snubní prsteny, protože se tam snoubí moje láska ke šperkům a zhmotňuje se něco spojujícího lásku dvou lidí. A je jedno, jaké jsou orientace.

Co je Vám při Vaší tvorbě inspirací?

Inspiruje mě život sám o sobě a svět kolem. Někdy mě múza chytne v noci a musím si nápad napsat. Jindy třeba v tramvaji. Pořád koukám kolem sebe a čekám, až inspirace přiletí. Když dělám šperk na zakázku, někdy mě inspiruje fotografie dotyčného člověka, pro kterého šperk bude.

Jaký je Váš osobně oblíbený šperk, který vlastníte?

Můj prsten z kolekce Pulsatilla z bílého zlata s rubínem a diamantem, zdobený keramickou barvou. A nesmím opomenout diamantový prsten po babičce.

Máte nějaké motto, kterým se v životě řídíte?
Nenechat se převálcovat strachem, zůstat v klidu a harmonii a nechat vesmír, ať dělá svou práci.