Tipy, rady & inspirace

3 zásady pro udržitelnější způsob života

Stále více lidem záleží na tom, aby co nejméně zatěžovali životní prostředí. Připravili jsme pro vás několik tipů, jak i vy můžete svými každodenními činnostmi a rozhodnutími naší planetě ulehčit.

1.       Omezení zbytečného odpadu

Odpady jsou velkým problémem, zároveň je však při troše snahy poměrně jednoduché je omezit. Vyhýbat bychom se měli hlavně těm jednorázovým. Pro mnoho lidí je dnes už samozřejmostí jejich vlastní lahev, kterou stačí doplnit vodou z kohoutku, aby si nemuseli zbytečně kupovat vodu balenou v plastových lahvích. V naší nabídce naleznete například láhev od značky Twoot, která je vyrobená ze dřeva a kovu a je téměř nezničitelná, může vám tedy sloužit dlouhé roky. Láhev může posloužit i jako originální a udržitelný dárek.

Další snadno nahraditelná věc jsou plastové sáčky při nákupu v obchodech. Není potřeba si brát na každý kousek ovoce nový pytlík, stačí mít s sebou plátěnou tašku nebo látkové sáčky a ty plastové už nikdy nebudete potřebovat.

2.       Odpovědnost při nakupování

Odpovědnost vůči přírodě se dá projevit také při nákupu oblečení. Velkým tématem poslední doby je například udržitelná móda. O oděvním průmyslu se říká, že je druhý nejšpinavější na světě. S výrobou oblečení prodávaného v běžných řetězcích, kde většina lidí nakupuje, se pojí používání nebezpečných látek a chemikálií a zneužívání levné pracovní síly za účelem co nejnižší ceny zboží především v některých chudých asijských zemích. Naštěstí však existují i oděvní značky, které se rozhodli jít jinou cestou. Používají kvalitní a k přírodě šetrné materiály, své oblečení vyrábí lokálně, a jejich zboží tak nemusí cestovat přes polovinu světa. Jednou z takových je například zlínská oděvní značka SUTU, které záleží na etice práce a vyrábí dokonce limitované upcyklované kolekce.

3.       Důraz na kvalitu

Ať už si kupujeme cokoliv, vždy je důležité dbát na kvalitu námi kupovaných výrobků. Z jakých materiálů a v jakých podmínkách byly vyrobeny? Obzvlášť důležité je to u věcí, se kterými přichází do kontaktu naše tělo. To je kromě jídla a oblečení také kosmetika. Určitě je lepší, když do kontaktu s naší kůží přichází výrobky z přírodních surovin, než když z přísad na obalu polovinu ani nejsme schopni přečíst. Příkladem mohou být ručně vyráběná přírodní mýdla od rodinné firmy Moravité, která vznikají na bázi olivového oleje a syrovátky.

Každý den činíme volbu nad tím, co svým způsobem chování, nakupování a spotřeby podporujeme. Při snaze o udržitelnost je důležité soustředit se především na to, odkud a od koho věci pochází a z jakého jsou materiálu. V Česku existuje mnoho výrobců, kterým záleží, aby svou činností životní prostředí nezatěžovali, a ty je třeba podporovat.