zČech_vernisáž_úvodní foto
Recenze

Vernisáž Karla O. Hájka a Marcely Liling

Na začátku října měl zČech to potěšení se účastnit vernisáže dvou talentovaných umělců. Prvním je sochař Karel O. Hájek, pro jehož mnohé sochy se stala podnětem jeho žena. Naopak Marcela Liling představila své originální obrazy, pro které jí inspiroval okolní svět i nejbližší přátelé. Výstava byla k vidění v Atriu Poslanecké sněmovny a záštitu jí poskytli poslanci Petr Sadovský a Pavel Plzák.

zČech_vernisáž_Hájek

Karel O. Hájek

Sochař Karel Hájek se ve své tvorbě zaměřuje hlavně na perfektní zpracování materiálů. Na výstavě v Poslanecké sněmovně představil více než desítku unikátních bronzových soch. Sám o nich říká, že inspirací pro ně byla jeho manželka. Mnoho z jeho motivů je lehce provokativních a nelze od nich odtrhnout pozornost. Například u sochy s názvem „…asi nějaký Angličan“ se nechal inspirovat zjištěním vědců, že úhel průtoku moči u mužů má souvislost s onemocněním prostaty.

Marcela Liling

Sochy doplňovaly originální obrazy od talentované Marcely Liling. Od svého útlého věku se díky svému otci nacházela v bezprostřední blízkosti barev a štětců. Není tedy divu, že jí tato tvorba provází celým životem. Pro svá díla se nechává inspirovat svými nejbližšími, i proto jsou plné emocí a významů.  Na výstavě v Poslanecké sněmovně představila díla dvou velmi odlišných malířských technik – malbu akrylem a malbu na hedvábí. U druhé jmenované navazuje na vlastní rodinné dědictví. Její dědeček byl totiž původem čínské národnosti, pracoval na pražském velvyslanectví a z rodné země vozil rodině různé hedvábné kusy oblečení.

zČech_vernisáž_liling