Tipy, rady & inspirace

Užité umění: estetika i praktičnost v jednom

Patříte mezi lidi, kteří mají svůj domov rádi praktický, ale zároveň hezký, originální a zajímavý? Pak je dnešní článek přímo pro vás. Budeme se totiž zabývat užitým uměním.

O co se tedy vlastně jedná? Pojmem užité umění se označují umělecké předměty a prvky, které jsou však součástí věcí běžné každodenní potřeby. Tyto předměty tak kromě své praktické funkce plní také funkci estetickou. A v Česku máme mnoho šikovných výrobců, kteří se právě užitým uměním zabývají, ať už svou činnost nazývají právě užitým uměním, nebo jakkoliv jinak.

Užité umění může mít podobu například unikátní vázy. Sklářství je v Česku typickým řemeslem, které u nás má tradici už stovky a stovky let. A dva kamarádi, kteří společně přišli s nápadem vytvořit VAAZU mu rozhodně v žádném případě nedělají ostudu. Tuto ručně foukanou a broušenou vázu jistě neschováte do skříně, i když v ní zrovna nebudou květiny. Je totiž sama o sobě designovým kouskem. VAAZA má dvě nádoby oddělné dřevěným prstencem. Do horní vázy patří řezané květiny, spodní však můžete naplnit podle své fantazie.

U skla ještě chvíli zůstaneme. Pokud jste milovníky červeného vína, můžete svůj požitek z tohoto oblíbeného nápoje ozvláštnit ještě unikátní duhovou sklenicí z ručně foukaného skla. Lukáš Houdek má však ve své nabídce sklenic na víno také další designy, například z neprůhledného černého skla nebo romantickou sklenici posetou motivem deseti polibků. Sklenice tak lze různě doplňovat a kombinovat podle příležitosti.

A nakonec ještě jedno skutečně propracované a originální zrcadlo od mozaikářky Pavlíny Pecko. Zrcadlo LOUKA má bohatou skleněnou mozaiku, která je tvořena z různých skleněných korálků, knoflíků a kabošonů. Toto zrcadlo jistě zaujme každou návštěvu a vám bude dělat každý den radost při pohledu do něj.

Související produkty