Tipy, rady & inspirace

Tipy pro výrobce - focení produktů

Prodejnost produktu závisí nejen na výrobku samotném ale také na způsobu jeho prezentace. Správné nafocení výrobku je ale v domácích podmínkách často oříšek. Proto jsme se Vám rozhodli poskytnout pár rad, jak s pomocí několika málo triků vytvořit produktové fotografie.

Vybavení

V dnešní době se dá kvalitní fotografie produktu pořídit i na mobilní telefon. Není nezbytně nutné se vybavovat profesionální technikou za desetitisíce. Nicméně pokud máte k dispozici alespoň nějaké fotografické vybavení, můžete si v mnohém ulehčit práci.

Například, pokud fotíte fotoaparátem, velmi se hodí stativ.  Stačí základní, ale při focení produktů v domácích podmínkách bývá někdy nutné použít delší expozice, kde by mohlo vlivem třesu rukou docházet k častějšímu rozmazání fotografií. 

Dalším užitečným pomocníkem je minimálně jedno halogenové světlo. Obecné rady pro produktovou fotografii hovoří o 3 světlech - zleva, zprava a shora. Toto se dá částečně kompenzovat využitím přirozeného světla a osvětlením produktu z protilehlé strany. Tím se eliminuje vytvoření stínů, které obecně na fotografiích produktů působí rušivě. 

Pozadí a podklad

Často se u produktové fotografie používá bílé pozadí i podklad. Díky tomu není zákazník rozptylován okolními předměty a lépe vynikne produkt samotný.

V profi podmínkách s využívají velká plátna, která z podkladu plynule přecházejí na pozadí. V domácích podmínkách lze použít jako pozadí bílou stěnu a jako podklad bílé listy papíru. Ideální je v papírnictví koupit velkou roli bílého papíru a ten pak používat jako podklad. Jako záložní řešení lze snadno rozprostřít přes sebe několik listů klasického formátu A4 tak, jak jsme to udělali my, během ukázkového focení. 

Editace fotografie

Fotografie přímo stažená z fotoaparátu nemusí být vždy taková, jakou jste si přáli.  Obzvláště bílá nebývá pro fotoaparát vždy tak bílá, jakou ji vidí naše oko. Proto je někdy nutné udělat drobné úpravy ve fotoeditoru. V našem případě jsme použili freeware program Gimp k nastavení úrovní fotografie. Jediným kliknutím označíte na fotografii místo, které má podle vás být bílé. Program sám upraví úrovně tak, aby bílá byla skutečně bílá. Na obrázku můžete vidět fotografii rozdělenou na originál (vpravo) a upravenou část (vlevo). 

Další tipy

Čistě bílé pozadí je univerzální podklad pro produktovou fotografii a jeho volbou určitě nic nezkazíte. U mnoha výrobků se ale nabízí přiblížit i praktické využití. U módních doplňků se jedná o fotografie modelů/modelek kompozičně volené tak, aby vynikl nabízený výrobek. U bytových doplňků pak fotografie s praktickým využitím (váza s květinami, mísa s ovocem apod.).

Černé pozadí může také velmi dobře fungovat pro určitý druh výrobků. V domácích podmínkách může být ale složitější vytvořit prostředí s černým podkladem. Ani neobvykle volené podklady nemusí být překážkou. Podívejte se například na galerii se šperky focenými na mechu, kameni či dřevě.