stavebnice pony
Tipy, rady & inspirace

Příběh unikátní stavebnice. Nemáte náhodou doma malého stavitele?

V malé vesničce v Beskydech vzniká unikátní dřevěná stavebnice. Její výroba se tam přesunula z Mirošovic kousek od Prahy. Dodnes se jedná především o kvalitní rukodělnou práci a při výrobě se dbá na důsledné opracování dřeva. Opět vám přinášíme zajímavý příběh jednoho z našich výrobců.

Už před třiceti lety vytvořil akademický malíř Jaroslav Chadima velmi důmyslnou stavebnici ze dřeva. Děti, ale i dospělí si z ní mohou složit například traktor nebo plně funkční koloběžku. Jedná se o unikátní stavebnici Pony, která navíc rozvíjí dětskou motoriku.

Jak takový výrobek vzniká?

Na prvním místě je samozřejmě třeba mít z čeho vyrábět. Proto se nejdřív musí několik týdnů nechat dostatečně proschnout bukové dřevo, které je pro vznik stavebnice tou hlavní ingrediencí. Následně jsou v dílně kusy dřeva nařezány na obdélníkové díly, následně na hranoly a potom jsou zaobleny. Při výrobě jsou používány i stroje, z větší části se však stále jedná o manuální práci. Dále musí vzniknout také různé menší dílky jako spojovací kolíčky a kolečka, které ke stavebnici také neodmyslitelně patří a bez nich by nefungovala. Při výrobě je potřeba velká dávka zručnosti a naprostá přesnost. V další fázi se jednotlivé součástky musí obrousit a nalakovat. Díly jsou následně nejen příjemné na dotek, ale také díky tomu dřevo dokáže udržet barvu. V průběhu celého procesu se dbá na kvalitu řeziva, správné opracování výrobků a kvalitu úprav lakováním. Nakonec musí výrobek projít celkovou expediční kontrolou, aby se potvrdilo, že je vše v pořádku, a být zabalen do krabice. Unikátní a originální stavebnice je na světě a může se vydat do světa dělat radost!

Zábava pro celou rodinu

Stavebnice je nejen vhodnou pomůckou, pomocí níž si děti osvojí různé schopnosti jako třeba jemnou i hrubou motoriku. Kdo ví, třeba máte doma malého budoucího stavitele! Stavebnice ale může například také pomoct upevnění vztahů v rodině, jelikož se s ní dokážou společně zabavit děti i rodiče jako s máločím jiným. To je i jednou z hlavních myšlenek, se kterou tato originální hračka vzniká. A pokud se vám zdá stavebnice, ze které lze vytvořit například letadlo, robota nebo auto, málo, stojí nakonec za zmínku, že v Pony vyrábí dále například také originální teepee, kam se vaši uličníci mohou schovat.