Tipy, rady & inspirace

Originální obrazy do bytu nemusí stát statisíce

Možná jste už někdy přemýšleli o koupi originálního obrazu do svého bytu či domu. Pak jste pravděpodobně ale následně zjistili, že v galerijních nabídkách se často objevují kusy naceněné na desítky až stovky tisíc. Právě pro vás zde máme ukázku originálních uměleckých děl od nadaných českých malířů, které vám nevybílí účet.

Ideální řešení pro všechny, kteří s uměním začínají

Pokud jste zatím ještě nekupovali obrazy jinde než v obchodech s nábytkem, může pro vás být proces hledaní vhodného obrazu poněkud vyčerpávající. Možnou cestou je výběr menších obrazů, které barevně doladíte podle interiéru a vlastních preferencí. Ty na sebe nebudou stahovat všechnu pozornost, ale zcelí požadovaný prostor a určitě neuniknou pozornosti vašim návštěvám. Příkladem mohou být obrazy malíře Tomáše Dufka, které tvoří ideální kompromis mezi poutavostí a schopností splynutí s prostorem. Obraz Koincidence kombinuje oranžové a modré tóny s nepravidelnými linkami. Odvážnějším příkladem pak může být Wave/Vlna, který zase potěší oko každého s citem pro pravidelnost.

Pro romantické duše

V případě, že hledáte uměleckého kousky, které jsou více romantické a dodají vašemu domovu poklidnou atmosféru, tak obrazy malířky Evy Faldynové jsou právě pro vás. Ta se věnuje hlavně olejomalbě krajin a přírodních motivů. Její obraz Luční kvítí vás nadchne kombinací barev, které rozzáří jakýkoliv prostor a stane se nepostradatelnou součástí vašeho interiéru.

Eva Faldynová pochází z Ostravy, a ačkoliv kromě hodin malování v tamní lidové škole dále umění nestudovala, malovat nikdy nepřestala. Kromě přírodních motivů u ní můžete naleznout i obrazy, které se více blíží surrealismu s nádechem pohádkovosti. „S každým obrazem vstupuji do scény, hraji si s myšlenkou, barvou a každý obraz si prožívám,“  říká ke své tvorbě sama autorka.

Obraz v hlavní roli v interiéru

Při tvorbě designu interiéru někdy není na škodu obrátit proces a spíše než doplňovat prostor uměleckými kusy, tak postavit celý design kolem jednoho uměleckého díla. Příkladem může být abstraktní obraz Kokon od Jindřicha Lípy. Není pochyby o tom, že bude ve vašem prostoru hrát hlavní roli. Výhodou takového obrazu je, že se sám o sobě stane nejvýraznějším prvkem interiéru, a proto zbytek prostoru může zůstat jednoduchým. Barevně si lze poté pohrát s bílými, šedými a černými tóny. Skvěle však bude vypadat i v kontrastu se světlým dřevem.

Lidé dnes kladou větší důraz na estetiku prostředí více než kdy dříve, a tak chtějí mnozí jako třešinku na dortu svého krásného interiéru originál obrazu,“ poznamenává malíř obrazu Jindřich Lípa.  Autor se věnuje zejména malbě velkoformátových obrazů určených pro moderní interiéry.