Kryptoměny, Bitcoin, Nevýhody bitcoinu, chainblock
Recenze

Jediný hodnotný bitcoin

Poprvé jsem o bitcoinu četl před mnoha lety, byl tehdy asi za 120$. Článek pojednával o zajímavé investiční příležitosti, prozatím omezeném okruhu nadšenců, kteří vytváří novou virtuální hodnotu. V článku nechybělo investiční doporučení renomované investiční banky ze severní Ameriky a zmínka o tom, že této nové měně věří i bratři Winklevossovi, duchovní otcové Facebooku.

Uplynula dekáda a bitcoin je výrazně dražší. Uvažoval jsem o podstatě a výhodách plynoucích z držení kryptoměny, a nikdy jsem nedošel k jiné hodnotě než té čistě spekulační. Co se mi osobně zdálo absurdní a podezřelé, když na jedné žižkovské párty zhruba před 5 lety ve sdíleném bytě hipsterů převážně ve věku mezi 25-30+ přišlo na téma bitcoin. K mému překvapení 7 z 10 lidí v té konkrétní místnosti vlastnilo bitcoin, aniž by kdykoli z těchto osob předtím jakkoli investoval. Chtěli podpořit přeměnu aktuálních systémů. Přesto nerozumím, proč nedali své zdroje do něčeho praktického, na výrobu bot z konopí, nebo nějakých ekologických projektů. A tak si stále i s odstupem času opakuji myšlenky třeba Bernarda z billboardu: „Svět se zbláznil“ a Globusu: „U nás je svět ještě normální“. Také si ale pro sebe říkám, že všichni máme nějakou (svou) pravdu. V každém případě držím kryptoměnám a Vám všem palce a věřím, že Vám prokážou skvělou službu jako tomu pánovi, který s úsměvem prozradil, že jeho Koenigsegg stál jen 11 bitcoinů. Jaké jsou hlavní argumenty, co nám Bitcoin nabízí, pomineme-li nežádoucí a nemalou energetickou náročnost na provoz všech zapojených serverů?

Uložení hodnoty, kterou nelze vysledovat za konkrétním držitelem, nepodléhá tak kontrole vlády, banky a podobně.

Vzniká tak výhoda, která by ale vyhovovala zejména mafii a lidem, kteří potřebují skrývat určité skutečnosti, offshorové společnosti jsou asi jen pro starou školu. Ale k jejich neštěstí ve skutečnosti vlastnictví a zisk z výnosů vysledovatelné jsou, takže se už nemluví a anonymitě vlastnictví, ale tzv. pseudoanonymitě.

Vzniká bez úřední autority,

přesto má jasná pravidla, aby nedocházelo ke znehodnocení. Tyto virtuální měny však může "vytvořit", chcete-li nakódovat a zašifrovat, kdokoli. I proto existují tisíce virtuálních kryptoměn, zmiňme například Ethereum, Litecoin, Tether, Pancake Swap (ano, palačinka) či Dogecoin. Vlastní měny vyvíjí i známé soukromé firmy a vzniknou zajisté i další. Podobná tvorba hodnoty je zajisté unikátní a fantastická, evokují mně vzpomínky a přirovnání k o něco fyzičtějšíme knížectví Sealand, nebo na ještě epesnější stát Rose Island. Svět kryptoměn představuje virtuální lístek v o něco déle trvající loterii, zajisté může lákat lidi se sklonem k patologickému hráčství.

Nepodléhá inflaci,

rozumějme parita Bitcoinu roste. Ale nezáleží spíše na ceně, za kterou byl koupen a zda je vlastník v pásmu +-? Před Bitcoinem měl podobnou volatilitu snad jen holandský tulipán. Lidé věří hodnotě kolektivní spekulace tak moc, že vznikají kryptoměnové investiční fondy.

Nelze falšovat.

Ale nejen že měn může být neomezené množství, tyto měny se také štěpí! Štěpí se na poddruhy, například od Bitcoinu existuje jedinečný Bitcoin (BTC) a pak jeho odštěpené Bitcoin Cash (BCH), Wrapped Bitcoin (WBTC), Bitcoin SV (BSV), Bitcoin Gold (BTG), Binance Wrapped Bitcoin (BBTC), Bitcoin Pizza, Bitcoin Candy, United Bitcin, Bitcoin God..  Takže za sebe, jestli Vám někdy někdo doporučí nákup kryptoměn na dluh, doporučte mu vyhledat pomoc.

Umožňuje rychlé a efektivní transakce kdekoli a kdykoli.

No budiž, mimo banky existují služby PayPal a jiné fintech služby pro úhrady a posílání financí napříč světem, přesto si nemyslím, že jsou téměř dokonale efektivní. I u transakcí kryptoměn poplatky existují.

Kryptoměny jsou komplexně šifrované a předpokládá se, že je tak jejich držení bezpečné.

Než došlo ke krádežím tu a tam a jinde.


Sečteno a podtrženo, konzervativním pohledem jde o klamavá hesla. Podporou neoficiálních nositelů hodnoty se podporuje šedá ekonomika a předpokladem je, že si většina lidí šedou ekonomiku nepřeje. Vytváří především nevýhody pro slušnou, poctivou a čestnou část lidstva. Dále se ptám, kde se berou billboardy lákající k investici do kryptoměn, kdo je financuje?

A co bylo spouštěčem sepsání několika mých myšlenek týkajících se kryptoměn? Rodinný výrobce Keramika Vanya pro nás připravil kasičku Bitcoin a tu Vám narozdíl od těch předchozích vřele doporučuji! Neštěpí se, leda byste jí roztřískali. To ale není třeba, protože lze jednoduše otevřít a našetřený obsah vyjmout.

Oceníme Vaše připomínky a poznámky k možným nepřesnostem. Článek je vydán pro veřejnost, neobsahuje investiční doporučení zástupcům investorů, investorům a potencionálním investorům. Lidé by měli věnovat zvýšenou pozornost rizikům, která jsou s kryptoměnami spojena. Investiční rozhodnutí činíte na vlastní riziko a odpovědnost, jestliže rizika neznáte, neinvestujte. Tento článek má pouze informativní charakter a nelze z něj odvodit právní kroky.

Petr Vyskočil
zCech.cz

Související produkty