Tipy, rady & inspirace

JARNÍ HERBÁŘ

Je tu jaro...všechno kvete, roste a bují. A my si pro Vás přichystali pár informací o bylinkách, které se v tento roční čas probouzí a mohou být přínosem pro tělo.

Dnes si povíme něco o dávno známém a užívaném kostivalu :)

 

Kostival lékařský je léčivá rostlina z čeledi brutnákovitých, lidově se jí taktéž říká černý kořen, sladký lupen, medunice, …

Kostival je zmiňován již od 12. století jako léčivá rostlina. Ve středověku se kostival lékařský používal běžně při hojení zlomených kostí, odtud pochází i jeho české jméno.

Obsahuje třísloviny, slizové látky, silice a alkaloidy - pročež by měl být užívány výhradně zevně. Používá se ve formě obkladů při krevních podlitinách, zánětu žil, bolestech kloubů, zánětech kloubů, při dně nebo i křečových žilách. Pomáhá při léčbě srůstání zlomených kostí i hojení ran, otoků, vředů, výronů i pohmožděnin. Neměl by se používat na hluboké rány, protože urychluje hojení povrchové tkáně. Vzhledem ke schopnosti kostivalu prokrvovat, je vhodným doplňkem k tlumení křečí.

U nás můžete tuto hojivou bylinu sehnat ve formě bylinného gelu. Z gelu se nejlépe uvolňuje účinná složka, tedy až 90 %, díky tomu je tento produkt účinnou a velmi uživatelsky příjemnou alternativou pro klasický obklad ze strouhaného kořene byliny a je možné jej pohodlně vzít kamkoliv s sebou.


https://www.zcech.cz/alma-linne-sro/bylinne-gely